0
0

تاثیر رنگ ها در یادگیری کودکان

1176 بازدید
تاثیر رنگ ها در یادگیری کودکان - اِسکولگرام
۵/۵ - (۱ امتیاز)

تاثیر رنگ ها در یادگیری کودکان

در این پست از مجله اِسکولگرام می خواهیم با هم تاثیر رنگ ها در یادگیری کودکان را بررسی کنیم.

 

به گفته یوهانس ایتن : « رنگ زندگی است ، زیرا زندگی بدون رنگ همچون مرده است ». رنگ ها در فرایند یادگیری بسیار تاثیر گذار می باشند ، به این دلیل که یادگیری دارای سبک های گوناگونی چون شناختی ، عاطفی و فیزیولوژیکی است یک معلم توانا می تواند با بهره گیری از این سبک ها و پیوند آن ها با یادگیری ، این فرآیند را کارآمد تر سازد تا حافظه بلند مدت فعال گردد.

میزان تاثیر رنگ ها بر روی یادگیری کودکان ؟

وقتی در کلاسها و مواد آموزشی از رنگهای مختلف استفاده می شود، بچه ها زودتر یاد می گیرند و اطلاعات مدت بیشتری در ذهن بچه ها باقی می ماند زیرا ۸۰ درصد از مغز انسان اطلاعات را بصورت بینایی دریافت می کنند و از آنجایی که رنگها حس بینایی را تحریک می کنند باعث بهبود و تقویت قدرت یادگیری می شوند.

 

کودکان رنگ ها را بهتر از لغات به یاد می آورند

ترکیب مطالب درسی با رنگ ها باعث می شود که کودکان اطلاعات را بهتر به یاد بیاورند برای مثال جهت آموزش برخی چیز ها ، می توانیم از فلش کارت هایی که زمینه رنگی دارند استفاده کنیم به طوری که هر دسته از اطلاعات رنگ خاصی را به خود اختصاص دهند و با فلش کارت هایی با همان رنگ نمایش داده شوند. به این ترتیب بچه ها با مطابقت دادن رنگ ها با اطلاعات راحت تر آن ها را به یاد می آورند.

اما به نظر می‌ رسد در سیستم آموزشی ایران ، دنیای رنگی فقط برای سنین پیش دبستانی است و کودکان بعد از ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر باید فقط با رنگ‌ های خاکستری و سفید مواجه شوند ، این در حالی ست که حتی در آموزش دروس هم از ” رنگ آمیزی برای کودکان ” که در ایجاد خلاقیت بسیار موثر است ، استفاده نمی شود و دانش آموزان در دوران تحصیلی تنها با دروسی مثل ادبیات یا ریاضی سر و کار دارند. این دیدگاه به قدری توسعه یافته است که رنگ ها برای کودکان بعد از ورود به ” کودکی میانه ” ( بیش از ۷ سال ) ارزش نداشته و فقط برای دوران ” کودکی اولیه ” تعریف شده است.

تاثیر رنگها در محیط خانه

والدین هم می توانند در خانه از رنگ ها برای تقویت حس خلاقیت و یادگیری فرزندانشان استفاده کنند. بهتر است آموزش کودکان تان را از همان دوران نوزادی آغاز کنید پس چه خوب است از همان ابتدا یک اتاق پر از رنگ های مختلف برای فرزندان تان در نظر بگیرید.

هوشیاری و درک بچه هایی که اتاق های رنگارنگ دارند خیلی سریعتر از بچه های دیگر که از این امکان محروم هستند رشد می کند و افزایش می یابد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://schoolgram.ir/?p=1320
اشتراک گذاری:
اِسکولگرام
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد تاثیر رنگ ها در یادگیری کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.